Dairevi Testereler
Dairevi Testerelerin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hususlar;
Kullanılmayan testereler düz bir zemin üzerine yatırılarak veya göbek deliklerinden duvara asmak sureti ile depolanmalıdır. Duvara dayalı olarak eğik bir şekilde bırakılmamalıdır.
Testere takılmadan önce, anamil ve flanşlar kontrol edilerek pastan veya yağdan arındırılmalı ve flanşlar üzerinde (özellikle kenarlarında) herhangi bir darbe izi olup olmadığına bakılır, şayet varsa uygun bir zımpara ile düzeltilmelidir. Deforme olmuş flanşlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Testere, üzerindeki ok yönü dikkate alınarak makinaya takılmalıdır. Testerenin göbeği ile makinanın mili arasında boşluk olmamalı, testere mile tam oturmalıdır.(Tolerans sınırlarını kontrol ediniz : Tablo-1)

Kullandığımız flanşın standart ölçülere uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.
Ana milin, flanşların ve testerenin yan ve dik eksantriklik ölçümleri komparator yardımı ile kontrol edilmeli ve tablo değerlerine uydurulmalıdır.
(Tablo-1)
Ebatlama testerelerinde testerenin, kesilecek malzemeden
25 mm kadar daha aşşağıya uzanmasına itina gösterilmelidir. Aksi halde mermerin kesilen yüzeyinin alt kenarlarında çıtlamalar meydana gelecektir.

Kesim sırasında kullanılan su, testerenin soğumasını ve oluşan mermer talaşının kesim kanalından atılmasını sağlar.
Kullanılan suyun basıncı değil, miktarı yani bolluğu önemlidir. Yeterli miktarda su kullanılmaz ise testere sacı ısınarak deforme olabilir. Ayrıca oluşan mermer talaşı yeterince temizlenemeyeceği için elmas segmentlerin daha kısa ömürlü olmasına sebep olur.

Testerenin devrinin, kesilen taşın cinsine göre belirlenmiş çevresel sürat ve testerenin çapı dikkate alınarak ayarlanması gerekir. Taşın sertliği ve aşındırıcılığı çevresel sürati belirleyen temel faktörlerdir. Bu kriterler dikkate alınarak aşşağıdaki çevresel süratler belirlenmiştir. (Tablo-2) bu değerlere göre testerenizin en uygun çalışma devrinin ne olması gerektiğini kontrol ediniz. Özellikle blok kesimlerinde taşı sehpaya iyi şekilde sabitleyiniz. Unutmayınız ki kesin esnasında taşın kayarak testereyi bozması hem vaktinizin hemde paranızın kaybına sebep olacaktır. Yatay testereler önden flanşla sabitlenmemeleri ve çalışma pozisyonlarının zorluğu dolayı ile en fazla arıza yapan testerelerdir. Bunun için bu sayfada anlatılan şartları yatay testereler için azami ölçüde uygulamaya çalışınız. Yatay testerenin konik vidalarla kapline sıkıca sabitlenmesi ve belirli periyotlarla vidaların kontrol edilmesi gerekir. Yatay sac üzerindeki havşa delikleri ile vida konikliğinin eşit olması gerekir. Genellikle havşa açısı 60° veya 90°’dir. Yatay testerenin takıldığı kaplin üzerindeki vida deliklerinin ağız kısmının hafif havşalı yapılması testerenin yaterinde sıkılabilmesi için gereklidir. Segmentlerinden biri veya birkaçı düşmüş olan testereler çıkartılmalıdır. Kullanılmaya devam edilirse segmentlerin büyük bir bölümü veya tamamı da tehlikeye sebep olabilecek bir şekilde dökülecektir.

Her Türlü Testere için soket üretimi ve tamiratı yapılmaktadır...